Andreas Skogs blogg
Annikas Danielssons blogg
Välkommen till vår blogg om IT, media och specialpedagogik i skolan. Vi är fem pedagoger på MediaCenter som bloggar om det vi tycker är aktuellt för dig som arbetar i skolan - från förskola upp till vuxenutbildning.
| Läsa och förstå i olika medier |
|
|
|
- Framförallt reder vi idag ut begreppen om vad som gäller för lärare och skolbibliotekarier då de hjälper elever att ladda hem och läsa medier från Talboks- och punktskriftsbiblioteket (TpB). Vad får man göra, och vad ska vårdnadshavaren göra? Det gäller att inte tappa sugen mellan gångerna och de första gångerna kan det kännas som en djungel, säger Jenny Nilsson, bibliotekarie på TpB. Jenny Engström, mediepedagog på MediaCenter i Västerbotten, berättar om appar för yngre barn att göra egna böcker i syfte att stärka språkutveckling och berättelseteknik. "Allt är inte "bara" att skriva och läsa", menar Jenny, "det finns så väldigt många andra sätt att berätta en historia på, exempelvis genom att prat-rita." |




110 pedagoger från hela Västerbotten samlades på Hagaskolan den 14 maj för få praktiska och pedagogiska tips om läsning och berättande i olika medier. MediaCenter arrangerade dagen tillsammans med länsbiblioteket och Umeå kommuns kompetenscentra för digitalt lärande.



