Gratis wordpressutbildning för lärare i Västerbotten Skriv ut Skicka sidan

I höst har vi lärare i Västerbotten chansen att få lära om mer om hur man publicerar skolarbeten på Internet. Det är Internetstiftelsens arbete med Webbstjärnan som innebär att det kommer att anordnas gratis utbildning för lärare när det gäller att starta och underhålla en blogg med hjälp av WordPress. Jag tror att det är mycket viktigt för en lärare att kunna publicera på Internet – en nödvändig digital kompetens. Detta är alltså något som du inte får missa!

Workshop i WordPress, 21 sep 2011, Umeå

En praktisk workshop för lärare med målet är att ge dig som lärare kunskaper i bloggverktyget WordPress för att du ska kunna arbeta med webbpublicering i skolan. Kursledare kommer Josef Sahlin att vara.
Plats och tid:
Dragonskolan, Lärcentrum kl 10.00 – 16.00. Anmälan görs i följande formulär

Workshop i WordPress, 16 nov 2011, Umeå

En praktisk workshop för lärare med målet är att ge dig som lärare kunskaper i bloggverktyget WordPress för att du ska kunna arbeta med webbpublicering i skolan.
Plats och tid:
Dragonskolan, Lärcentrum kl 10.00 – 16.00. Anmälan görs i följande formulär

OBS! Platserna är fulltecknade på ovanstående utbildningar, men MediaCenter erbjuder två nya tillfällen tisdag 22/11 och måndag 6/12.

Dela länk: Dela länk: Google Del.icio.us Facebook Pusha
 

Lägg till kommentar


MediaCenter