Ambulanssjukvård

Ambulanssjukvården i Västerbotten ansvarar för omhändertagandet av akut sjuka eller skadade patienter innan de kommer till sjukhus samt för planerade sjuktransporter mellan sjukhus. Här hittar du information om och kontaktuppgifter till ambulanssjukvården i Västerbotten.

Ambulansverksamheten består av 14 ambulansstationer i länet samt en ambulanshelikopter som är stationerad i Lycksele. 

I Åsele finns även en akutbil som drivs och bemannas i samverkan mellan Åsele kommun och regionen och i Umeå finns en bedömningsbil med en erfaren sjuksköterska. 

Ambulansen i Norsjö, Storuman och Vilhelmina drivs på entreprenad av Falck ambulans och ambulansen i Tärnaby, Sorsele, Dorotea och Vindeln drivs av PreMedic Ambulans.

Falck Ambulans webbsida på falcksverige.se

PreMedic Västerbottens webbsida på premedic.se

 

Eva Lindberg Ambulansen i Lycksele
E-post
eva.k.lindberg@regionvasterbotten.se
Telefon
0950-390 77
Patrick Brandenstein Ambulanshelikoptern i Lycksele
E-post
patrick.brandenstein@regionvasterbotten.se
Karl Renström Ambulansen i Malå
E-post
karl.renstrom@regionvasterbotten.se
Christina Appelblad Ambulansen i Skellefteå
E-post
christina.appelblad@regionvasterbotten.se
Telefon
073-093 15 75
Paula Johagen Ambulansen samt bedömningsbil i Umeå, ambulansen Nordmaling, Robertsfors och Vännäs
E-post
paula.johagen@regionvasterbotten.se
Telefon
090-785 80 80
Carina Rönnberg Ambulansen i Norsjö, Storuman och Vilhelmina (Falck Ambulans - Entreprenad)
E-post
carina.ronnberg@se.falck.com
Mobil
070-310 36 11
Erik Nordhall Akutbilen i Åsele
E-post
erik.nordhall@regionvasterbotten.se
Telefon
090-785 18 31
Maria Albrecht Ambulansen i Tärnaby, Sorsele, Dorotea och Vindeln (PreMedic Ambulans - Entreprenad)
E-post
maria.albrecht@premedic.se
Mobil
070-771 15 62