Med ny lastbrygga blir vardagen lättare för butiken i Granö

I Västerbotten har GoMaten i Granö AB, som driver butiken Handlar’n i Granö, fått stöd för att bygga en ny lastbrygga. Investeringen ska underlätta av- och pålastning av varor och skapa bättre förutsättningar för både personal och leverantörer. Stödet beviljades den 30 oktober 2025.

– Den lastbrygga vi har i dag är i stort sett obefintlig och inte anpassad för hur leveranser fungerar, säger Ann-Charlotte Nordlund, platsansvarig och delägare. När vi tar emot större varor, som kylar och frysar, behöver de lastas av och lyftas in för hand. Det är tungt, tidskrävande och besvärligt för både oss och chaufförerna.


Med den nya lastbryggan skapas ett helt annat flöde kring leveranserna. Varor kan tas emot på ett säkrare och mer effektivt sätt, samtidigt som arbetsmiljön förbättras. En viktig förändring är också att lastporten kan hållas stängd vid lossning, till skillnad från i dag då den behöver stå öppen.


– Det kommer att göra stor skillnad, särskilt under vinterhalvåret. Både klimatet i butiken och arbetsmiljön blir bättre, säger Ann-Charlotte.


Den nya lösningen innebär även tydliga förbättringar för sophanteringen. Framöver väntas ökade krav på sopsortering med fler kärl som behöver hanteras året runt. Med den nya lastbryggan får både sophantering och butikens servicebil ett tak över sig, vilket minskar problemen med snö och is under vintertid.


– Utan stödet hade vi absolut inte haft råd att genomföra detta. Det här är något som egentligen borde ha gjorts för många år sedan. Att få allt samlat under tak betyder en enorm förbättring i vardagen, både för oss som jobbar här och för dem som levererar varor, säger Ann-Charlotte.


Butiken i Granö är en viktig servicepunkt för de boende i byn och närområdet. Den har också stor betydelse för turismen, både för förbipasserande och för besökare via Granö Beckasin. Investeringen i den nya lastbryggan bidrar till att säkra en fungerande service, stärka arbetsmiljön och skapa bättre förutsättningar för en levande bygd året om.