Kontakta din politiker

Vill du veta mer eller fråga något om regionen?

Vill du, din förening, skola eller arbetsplats

veta mer om hälso-arbetet i Västerbottens län?

Vill du lämna förslag, synpunkter eller har frågor?

Då kan du ringa eller skriva till någon av politikerna

i nämnderna för folkhälsa och primärvård. 

 

Vill du ta kontakt med en politiker?

Några av dem hittar du i listan här nedanför. 

Kontaktuppgifter till alla politiker i regionen

hittar du i förtroendemannaregistret.

Förtroendemannaregistret

Politiker i regions-styrelsen

Peter Olofsson, Obbola
Socialdemokraterna
Regionsråd och ordförande
Telefon: 070-250 05 41
E-post: peter.olofsson@regionvasterbotten.se

Nicklas Sandström, Umeå
Moderaterna
Regionsråd och förste vice ordförande
Telefon: 070-254 45 15
E-post: nicklas.k.sandstrom@regionvasterbotten.se

Liselotte Olsson, Lögdeå
Vänsterpartiet
Regionsråd, andre vice ordförande
Telefon: 070-296 52 00
E-post: liselotte.olsson@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för
hälso- och sjukvård

Karin Lundström, Kåge
Socialdemokraterna
Regionsråd och ordförande
Telefon: 070-669 66 84
E-post: karin.lundstrom@regionvasterbotten.se

Daniel Öhgren, Skellefteå
Centerpartiet
Förste vice ordförande
Telefon: 073-064 70 64
E-post: daniel.ogren@regionvasterbotten.se

Kjell Bäckman
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
E-post: kjell.backman@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för folkhälsa och
primärvård i Umeå-regionen

Harriet Hedlund, Umeå
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-397 46 22
E-post: harriet.hedlund@regionvasterbotten.se

Liv Granbom, Umeå
Moderaterna
Förste vice ordförande
Telefon: 076-880 25 75
E-post: liv.granbom@regionvasterbotten.se

Alireza Mosahafi, Umeå
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-678 82 87
E-post:alireza.mosahafi@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för folkhälsa och
primärvård i Skellefteå och Norsjö

Janeth Lundberg, Kåge
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-576 82 95.
E-post: janeth.lundberg@regionvasterbotten.se

Andreas Löwenhöök, Skellefteå
Moderaterna
Förste vice ordförande
Telefon: 070-307 53 45
E-post: andreas.lowenhook@regionvasterbotten.se

Maalin Wikström, Skellefteå
Miljöpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 073-021 21 91
E-post: maalin.vikstrom@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för folkhälsa och
primärvård i södra Lappland

Marita Fransson, Lycksele
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-699 19 67
E-post: marita.fransson@regionvasterbotten.se

Roland Sjögren, Lycksele

Kristdemokraterna
Förste vice ordförande
Telefon: 070-325 02 76
E-post: roland.sjogren@regionvasterbotten.se

Eve Högberg, Lycksele
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-552 02 11
E-post: eve.hogberg-nilsson@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för funktionshinder
och habilitering

Kenneth Andersson, Ersmark
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-397 44 62
E-post: kenneth.andersson@regionvasterbotten.se

Carin Hasslow, Skellefteå
Folkpartiet
Förste vice ordförande
Telefon: 070-330 67 85
E-post: carin.hasslow@regionvasterbotten.se

Margaretha Löfgren, Vilhelmina
Vänsterpartiet
Telefon: 070-204 38 51
E-post: margaretha.u.lofgren@regionvasterbotten.se

Politiker i patient-nämnden

Alejandro Caviedes, Umeå
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 072-208 49 14
E-post: alejandro.caviedes@regionvasterbotten.se

Lars Bäckström, Robertsfors
Centerpartiet
Vice ordförande
Telefon: 010-293 90 87
E-post: fvlbm@robertsfors.se

 

Kontaktuppgifter till alla politiker i regionen

hittar du i förtroendemannaregistret.

Förtroendemannaregistret