Kontakta din politiker

Vill du veta mer eller fråga något om regionen?

Vill du, din förening, skola eller arbetsplats

veta mer om hälso-arbetet i Västerbottens län?

Vill du lämna förslag, synpunkter eller har frågor?

Då kan du ringa eller skriva till någon av politikerna

i nämnderna för folkhälsa och primärvård. 

 

Vill du ta kontakt med en politiker?

Några av dem hittar du i listan här nedanför. 

Kontaktuppgifter till alla politiker i regionen

hittar du i förtroendemannaregistret.

Förtroendemannaregistret

Politiker i regionstyrelsen

Peter Olofsson, Obbola
Socialdemokraterna
Regionråd och ordförande
Telefon: 070-250 05 41
E-post: peter.olofsson@regionvasterbotten.se

Nicklas Sandström, Umeå
Moderaterna
Regionråd och förste vice ordförande
Telefon: 070-254 45 15
E-post: nicklas.k.sandstrom@regionvasterbotten.se

Liselotte Olsson, Lögdeå
Vänsterpartiet
Regionråd, andre vice ordförande
Telefon: 070-296 52 00
E-post: liselotte.olsson@regionvasterbotten.se

Politiker i hälso- och sjukvårdsnämnden

Anna-Lena Danielsson, Lycksele
Socialdemokraterna
Regionråd och ordförande
Telefon: 070-222 37 83  
E-post: annalena.danielsson@regionvasterbotten.se

Lars Bäckström, Ånäset
Centerpartiet
Förste vice ordförande
Telefon: 070-547 32 36 
E-post: lars.backstrom@regionvasterbotten.se

Kjell Bäckman, Umeå
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-611 73 44
E-post: kjell.backman@regionvasterbotten.se

Politiker i beredning för folkhälsa och demokrati i Umeåregionen

Alejandro Caviedes, Umeå
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 076-139 61 90
E-post: alejanddro.caviedes@regionvasterbotten.se

Anna-Karin Nilsson, Nordmaling
Moderaterna
Förste vice ordförande
Telefon: 073-088 32 77
E-post: annakarin.nilsson@regionvasterbotten.se

Mariam Salem, Umeå
Miljöpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-485 19 36
E-post: mariam.salem@regionvasterbotten.se

Politiker i beredning för folkhälsa och demokrati i Skellefteå- och Norsjöområdet

Janeth Lundberg, Kåge
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-576 82 95.
E-post: janeth.lundberg@regionvasterbotten.se

Håkan Andersson, Kåge
Moderaterna
Förste vice ordförande
Telefon: 070-371 21 09
E-post: hakan.andersson@regionvasterbotten.se

Lilian Nilsson, Skellefteå
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-683 86 45
E-post: lilian.nilsson@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för folkhälsa och
primärvård i södra Lappland

Marita Fransson, Lycksele
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-699 19 67
E-post: marita.fransson@regionvasterbotten.se

Roland Sjögren, Lycksele
Kristdemokraterna
Förste vice ordförande
Telefon: 070-325 02 76
E-post: roland.sjogren@regionvasterbotten.se

Eve Högberg, Lycksele
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-552 02 11
E-post: eve.hogberg-nilsson@regionvasterbotten.se

Politiker i beredning för folkhälsa och demokrati i södra Lappland

Daniel Johansson, Storuman
Vänsterpartiet
Ordförande
Telefon: 070-210 36 84  
E-post: daniel.e.johansson@regionvasterbotten.se

Maria Kristoffersson, Vilhelmina
Centerpartiet
Förste vice ordförande
Telefon: 072-716 38 52
E-post: maria.kristoffersson@regionvasterbotten.se

Urban Lindström, Åsele
Vänsterpartiet
Andre vice ordförande
Telefon: 070-608 97 95
E-post: urban.lindstrom@regionvasterbotten.se

Politiker i nämnden för regional utveckling

Rickard Carstedt, Burträsk
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 070-242 10 94
E-post: rickard.carstedt@regionvasterbotten.se

Åsa Ågren Wikström, Umeå
Moderaternat
Förste vice ordförande
E-post: asa.agren.wikstrom@regionvasterbotten.se

Ylva Hedqvist Hedlund, Burträsk
Vänsterpartiet
Telefon: 070-563 01 53
E-post: ylva.hedqvist,hedlund@regionvasterbotten.se

Politiker i patientnämnden

Gunnar Viklund, Obbola
Socialdemokraterna
Ordförande
Telefon: 073-073 73 83
E-post: gunnar.viklund@regionvasterbotten.se

Veronica Kerr
Kristdemokraterna
Vice ordförande
Telefon: 070-259 55 95
E-post: veronica.kerr@regionvasterbotten.se

 

Kontaktuppgifter till alla politiker i regionen hittar du i förtroendemannaregistret.

Förtroendemannaregistret