Verksamhetsledning i Umeåområdet

Kontaktinformation till verksamhetschefer vid hälsocentraler i Umeåområdet.

Backen hälsocentral

Verksamhetschef: Ulrika Westman-Yttergren
Telefon: 090-785 83 80
Mobil: 070-515 58 03
E-post: ulrika.westman.yttergren@regionvasterbotten.se

Bjurholms hälsocentral

Verksamhetschef: Gunnar Lindström
Mobil: 070-345 41 12
E-post: gunnar.e.lindstrom@regionvasterbotten.se

Ersboda hälsocentral

Verksamhetschef: Helena Jönsson
Telefon: 090-785 43 73
Mobil: 073-070 61 71
E-post: helena.joensson@regionvasterbotten.se

Holmsunds hälsocentral

Verksamhetschef: Ronny Lestander
Telefon: 090-785 79 41
Mobil: 070-544 93 07
E-post: ronny.lestander@regionvasterbotten.se

Hörnefors hälsocentral

Verksamhetschef: Helen Alskog
Telefon: 0930-406 56
Mobil: 070-551 89 17
E-post: helen.alskog@regionvasterbotten.se

Mariehems hälsocentral

Verksamhetschef: Sinella Keskiniva
Telefon: 090-785 83 01
Mobil: 070-608 32 53
E-post: sinella.keskiniva@regionvasterbotten.se

Nordmalings hälsocentral

Verksamhetschef: Gunnar Lindström
Mobil: 070-345 41 12
E-post: gunnar.e.lindstrom@regionvasterbotten.se

Robertsfors hälsocentral

Verksamhetschef: Carola Degerman
Telefon: 0934-145 11 
Mobil: 070-247 10 34
E-post: carola.degerman@regionvasterbotten.se

Sävar hälsocentral

Verksamhetschef: Ronny Lestander
Telefon: 090-785 00 00 (växel)
Mobil: 070-544 93 07
E-post: ronny.lestander@regionvasterbotten.se

Tegs hälsocentral

Verksamhetschef: Laila Ålevik
Telefon: 090-785 82 17
Mobil: 070-525 82 17
E-post: laila.alevik@regionvasterbotten.se

Vindelns hälsocentral

Verksamhetschef: Robert Isaksson
Mobil: 070-325 65 67
E-post: robert.isaksson@regionvasterbotten.se

Vännäs hälsocentral

Verksamhetschef: Monika Engman
Mobil: 072-240 57 03 
E-post: monika.engman@regionvasterbotten.se

Ålidhems hälsocentral

Verksamhetschef: Karl-Gustv Forsberg 
Telefon: 090-785 81 13
Mobil: 070-327 35 09
E-post: karlgustav.forsberg@regionvasterbotten.se