NYHETER 2026-09-09

Bra handledning väckte Antons eget engagemang

När Anton Zakrisson utsågs till årets handledare var det ett kvitto på ett engagemang som började redan under den egna utbildningen. Där insåg han hur viktig rollen som handledare är. Idag är han huvudhandledare på Kirurgcentrum med ansvar för att stötta både studenter och handledare.

En man i vit läkarklädsel pratar med en AT-läkare i ett läkemedelsrum.

– Handledarrollen innebär för mig att försöka främja studentens egen utveckling och hjälpa studenten att identifiera sina egna behov, i stället för att det ska påpekas av andra. Då tror jag att viljan att utvecklas och ta till sig blir betydligt högre, säger Anton Zakrisson.

Han arbetar som sjuksköterska vid buk- och kärlkirurgisk avdelning vid Kirurgcentrum på Norrlands universitetssjukhus. Rollen som huvudhandledare innebär också att samordna verksamhetens arbete med studenter under deras verksamhetsförlagda utbildning, VFU, med stöttning för både studenter och handledare.

Hans eget intresse för att handleda kom tidigt, redan under utbildningen.

Vill stärka studenter i sin roll

– Jag hade under min utbildning väldigt kompetenta, trevliga och tillmötesgående handledare och huvudhandledare och jag insåg då hur viktiga de personerna är för att det ska kännas bra som student under utbildning när VFU sker på olika arbetsplatser, säger Anton.

Det bästa med handledning tycker han är att se utvecklingen hos studenterna och att vara delaktig i att få stärka dem i deras roll.

– Det händer ibland att studenter är på VFU både i termin 1 och senare till exempel termin 6, och då är det extra kul att få se skillnaden.

Engagerade handledare gör skillnad

Antons råd för att få till en lyckad handledning är att hitta engagerade handledare.

– Försök hitta de som verkligen vill handleda studenter. Det är inte alltid den som har längst erfarenhet som är mest lämpad att handleda. Intresset för att handleda och lära ut tror jag är den viktigaste delen för ett lyckat mottagande av studenter, säger han.

Han hoppas att studenterna får med sig ett stärkt självförtroende efter sin VFU, och en ökad vilja att bli färdig sjuksköterska. Bidraget från studenterna till den kliniska verksamheten blir i sin tur inte sällan etiska reflektioner, något som kan vara lättare att fundera kring med nya ögon. De kommer även med nya fakta och kunskaper.

Balans mellan jobb och fritid

De två rollerna, det administrativa arbetet med handledningen och den kliniska rollen, innebär att Anton kan styra mycket av sin tid. På sin fritid gillar han att umgås med sin familj och resa.

– Jag spelar också mycket golf och försöker också få till lite styrketräning och löpning då och då. På jobbet ser han fram emot en ny kull med studenter som snart är i antågande.

– I min egen yrkesroll som huvudhandledare är det alltid stimulerande att få träffa nya studenter för att få ta del av deras tankar och idéer. Den här terminen ska det ska bli extra intressant att få ta emot den första kullen av termin 3-sjuksköterskor på det nya programmet, som kommer ut på VFU om några veckor.

Text och foto: Lotta Norlander

Tillbaka till nyhetslistan