Kontaktuppgifter

På denna sida hittar du kontaktuppgifter till oss som arbetar vid verksamheten för företag- och projektfinansiering.

Se även de enskilda sidorna för företagsstöd respektive projektstöd: 

Kontaktinfo regionala företagsstöd

Kontaktinfo regionala projektmedel

 

Tveka inte att höra av dig!

Nils Enwald Verksamhetschef, Företag och projektfinansiering
E-post
nils.enwald@regionvasterbotten.se
Mobil
076-119 86 76
Bild på Nils Enwald
Therese Burström Strateg projektutveckling - RUS prioritering 2 & 5
E-post
therese.burstrom@regionvasterbotten.se
Mobil
073-038 11 65
Bild på Therese Burström
Erik Dahlberg Strateg företagsstöd - Malå, Norsjö, Sorsele och Skellefteå
E-post
erik.dahlberg@regionvasterbotten.se
Mobil
070-657 57 09
Bild på Erik Dahlberg
Riikka Glán Engman Strateg med särskilt ansvar för projektprocessen - RUS prioritering 1 & 4
E-post
riikka.engman@regionvasterbotten.se
Mobil
070-857 57 12
Bild på Riikka Glán Engman
Mikael Johansson Åberg Strateg projektutveckling - Aurora, NPA och RUS prioritering 3
E-post
mikael.johansson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-217 57 22
Thomas Jonsson Strateg företagsstöd - Kommersiell Service (KS)
E-post
thomas.jonsson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-357 57 83
Bild på Thomas Jonsson
Mayuri Kumari Strateg projektutveckling - RUS prioritering 6
E-post
mayuri.kumari@regionvasterbotten.se
Mobil
073-690 98 60
Bild på Mayuri Kumari
Anna-Karin Lönnebo Samordnare projektutveckling - Uppföljning & utbetalningar projektmedel
E-post
anna-karin.lonnebo@regionvasterbotten.se
Mobil
070-217 57 32
Bild på Anna-Karin Lönnebo
Katrin Normark Jonsson Strateg företagsstöd - Umeå, Dorotea, Robertsfors och Lycksele
E-post
katrin.normark.jonsson@regionvasterbotten.se
Mobil
076-114 76 04
Bild på Katrin Normark Jonsson
Sara Pejok Jämställdhetsstrateg
E-post
sara.pejok@regionvasterbotten.se
Mobil
070-597 37 11
Mats Svensson Strateg - Projektledare ramprojekt företagsstöd
E-post
mats.svensson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-646 89 98
Bild på Mats Svensson
Linda Wiberg Strateg företagsstöd - Nordmaling, Bjurholm, Åsele och Vilhelmina
E-post
linda.wiberg@regionvasterbotten.se
Mobil
070-307 57 08
Bild på Linda Wiberg
Charlotta Wikman Strateg företagsstöd - Vännäs, Vindeln och Storuman
E-post
charlotta.wikman@regionvasterbotten.se
Mobil
070-657 57 83
Bild på Charlotta Wikman
Emma-Lisa Olofsson Tjänstledig
Telefon
Bild på Emma-Lisa Olofsson
Irina Bergsten Tjänstledig 15 aug 2023-15 maj 2024
Bild på Irina Bergsten
Martin Lundberg Föräldraledig vårterminen 2024
Bild på Martin Lundberg
Tobias Gavelin Tjänstledig